پوشش دهی کامپوزیت FRP( Fiberglass Lamination)

استفاده از پوشش های فایبر گلاس یا FRP به دو منظور مورد استفاده قرار میگیرد:
الف) افزایش و یا تامین استحکام شیمیایی مورد نیاز برای سازه های فلزی و بتنی و ایجاد مقاومت به خورندگی در برابر انواع اسیدها و
پوشش دهی کامپوزیتبازهای غلیظ. اين روش به دليل قابیت تنظیم نوع ساختار با توجه به PH، نوع سیال و دمای کاربری  و قیمت پایین پوششهای فایبر گلاس یا FRP در مقايسه با ساير موارد مشابه بعنوان یکی از پرکاربردترین روشهای جلوگیری از خوردگی به شمار می آید.
ب) افزایش استحکام مکانیکی سازه ها و ساختارهای گوناگون که تضعیف شده اند و یا در طول زمان بارهای مکانیکی اعمال شده به سازه افزایش یافته، از طریق اعمال پوشش کامپوزیتی فایبرگلاس( الیاف شیشه- الیاف کربن) با زمینه پلیمری ویژه و الگوریتم لایه چینی خاص. 

مزاياي پوشش های کامپوزیتی  فایبرگلاس( FRP)
•    محافظت خوب از سطوح فولادي و بتني جهت مقابله در برابر حملات عوامل خوردنده با انتخاب رزين، الياف، پرايمر و تاپ كوت مناسب. 
•    قدرت چسبندگي بالا، مقاومت در برابر خراش و مقاومت در برابر پديده Cathodic Disbonding
•    قابيلت اجرا در محل
•    قابليت اجرا بر اساس سفارش مشتري مرتبط با تعداد لايه ها، ضخامت لايه ها و شرايط Curing
•    قابليت اجرا برای انواع سطوح خميده
•    قابليت استفاده به عنوان عايق حرارتي و الكتريكي
•    قابليت مقاوم سازی دربرابر اشعه فرا بنفش ( UV )


موارد استفاده از پوشش های فایبر گلاس یا FRP:
1.     (Lining یا آستری ) : با اجراي لایه ای از پوشش FRP بر روی سطوح بتنی یا فلزی که مستقیماً در تماس با مواد شیمیایی خورنده قرار دارند، عمر مفید آن را از یک سال به 5 تا 8 سال می توان ارتقا داد. این روند برای تجهیزات مکانیکال، سیستم پایپینگ، مخازن و سطوح کف بتنی، فونداسیونهای نصب تجهیزات و … بسیار توجیه پذیر است.

2.    ( Coating یا روکش) : استفاده از روکش کامپوزیتی فایبرگلاس بر سطوح خارجی قطعات گوناگون، می تواند مقاومت مکانیکی و شیمیایی آنها را افزایش دهد. بعنوان مثال لوله،اتصالات، مخازن و کانال های فلزی و بتنی که در صنایع گوناگون استفاده گسترده ای دارند به مروز زمان و تحت تاثیر عوامل مکانیکی و جوی استحکام اولیه خود را از دست خواهند داد. با استفاده از این روکش های پلیمری میتوان این نقیصه را برطرف نمود. این روکش های میتواند خواصی مانند ضد اشعه ماوراء بنفش، ضد شعله،ضدسایش، ضد الکتریسسیته ساکن را در قطعه بوجود آورد.